Aktualności

W 2024 Mieszkanie na start zamiast Bezpiecznego kredytu 2%

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków na Bezpieczny kredyt 2% czyli kredyt mieszkaniowy z dopłatami do rat z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego w ramach Programu Pierwsze Mieszkanie. Nową propozycją rządu będzie program Mieszkanie na start.

Mieszkanie na start 2024 to nowy system państwowych dopłat do kredytów hipotecznych, który ma zastąpić program Bezpieczny kredyt 2%. W ogólnych założeniach nowy program jest podobny, ponieważ również przewiduje tanie kredyty na zakup pierwszego mieszkania z dopłatami do rat od państwa. Zakłada on jednak sporo dodatkowych warunków i ograniczeń m.in. kryterium dochodowe. 

Przypomnijmy, że ze względu na ogromne zainteresowanie Bezpiecznym kredytem 2% budżet tego programu został wyczerpany już w 2023 roku, choć z założenia miał wystarczyć także na rok 2024. Nowy rząd chce zatem w 2024 r. zaproponować Polakom nowy instrument wsparcia w zakupie własnego mieszkania.

Wstępne założenia nowego programu przedstawiło 4 stycznia 2024 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Są one bardzo zbliżone do poprzedniego rozwiązania, jednak różnią się zarówno warunkami przystąpienia do programu, jak i zasadami ustalania wysokości dopłat do rat kredytowych.